Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

Kurtarma faciası!

Kurtarma faciası! Dün Şile açıklarında yaşanan fırtına insanda isyan duyguları uyandıran sahnelerle doluydu. Kıyı Emniyeti’nin botu, Şile Limanı mendireğinin kayalıklarına sürüklendi ve battı. 

Mendireğin üzeri insan dolu olmasına rağmenbottaki 4 kişiden biri kendi imkanları ile kurtuldu,diğer üçü göz göre göre dalgaların arasında kayboldu.Meteorolojik uyarılarla “beklenen” fırtına geldi ama “beklenmeyen” acı sahneleri de beraberinde getirdi. 

İlk olarak Şile açıklarında kömür yüklü bir geminin battığı haberi geldi. Yardıma gidildi, 12 mürettebatından 4’ü kurtarıldı, birinin cesedi bulundu, 7s’i kayboldu. 

Ardından kurtarmaya giden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Hızlı Tahlisiye Botu, Şile Limanımendireğinin kayalıklarına sürüklendi ve kabaran denizle kayalıklar arasında adeta sıkıştı. “Battı”denildi ama kayalıklara oturduğu için dibe gitmedi. İçinde 4 personel vardı, biri kurtuldu, üçünü dalgalar yuttu.

Hava karardıktan sonra kurtarma çalışmaları durduruldu. Gemideki 7, tahlisiye botundaki 3 kişidenhaber yok.
NEHİR GEMİSİ TAM 36 YAŞINDA

Önce batan Volgo Balt 199’u mercek altına alalım. 

114 metre boyundaki 3498 gross tonluk “nehir tipi” gemi 1976 yapımı. Yani tamı tamına 36 yaşında.Karayipler’deki Leeward Adaları’nda minicik bir bağımsız devlet olan Saint Kitts ve Nevis Federasyonu bayrağında. Mürettebatından 11’inin Ukraynalı, birinin de Rus olduğu öğrenildi.

Bu denli yaşlı bir geminin “hangi akla hürmeten”, beklenen şiddetli fırtınada denizde ve seyirde olduğunu kestirebilmek güç.KIYIDAKİLER SADECE SEYRETTİLER

İstanbul Boğazı'nın kuzeydoğusunda 22 mil açıktabatan Volgo Balt 199’daki arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Şile Tahlisiye İstasyonu’ndan ayrılan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nünHızlı Tahlisiye Botu-7, liman çıkışında iri dalgalar tarafından mendirek kayalıklarına sürüklendi. 

Her tür hava koşuluna dayanıklıolması gereken bu bot, kayalıkların üzerinde adeta sinek gibi ezildi. 

Batmadı ama yarı beline kadarsulara gömüldü. Botu hırpalayanKaradeniz’in hırçın dalgaları, içindeki 4 kişiden üçünü alıp götürdü. Biri ise kendi başınakayalıklara tutunarak kurtulmayı başardı.

Bunlar denizin ortasında değil, kıyıda yaşandı. Mendireğin üzerinde bulunan onlarca görevli ne yazık ki birbirlerine bağırmaktan ve gökyüzünde dolaşan helikopteri çağırmaya davranmanın ötesinde “kurtarma” adına bir şey yapamadı. Önlerindeki bu can pazarını sadece seyretti… Bu konuda bilgileri ve deneyimleri olmadığı ortadaydı.

Sonuç: 3 kayıp daha…

İNATÇI KAPTAN SONUNDA BAŞARDI

Ardından dönüyoruz Kilyos açıklarına…

Karayel fırtınasının içinde makineleri arızalanan BBC Adriatic’in kaptanı dalgalara karşı tutunabilmek için demir attı. 

Bu gemi de, “batan geminin” sularındaki bir ülkenin, Antigua & Barbuda’nın bayrağını taşıyordu.Antigua ve Barbuda da Karayip Denizi'nin doğusunda iki adadan oluşan küçük bir ada devleti.

Diğerine göre bir farkı vardı, daha “genç”ti… 2008 yılında suya inen 4 yaşındaki geminin kaptanı da doğrusu bir hayli inatçı çıktı. Dalgalar tarafından “öldüresiye dayak yemesine” rağmen çarkçıbaşımakineleri devreye almayı başardı. Ancak defalarca tekrarlanan “tam yol” manevraları makinelerin iflası ile sonuçsuz kaldı.  

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekipleri, bunun üzerine kıyıdan 150 metre açıkta bulunan BBC Adriyatic’e koltuk vererek gemiyi İstanbul Boğazı’na doğru çekmeyi, “kontrollü bir sürüklenme” ilePoyrazköy önlerindeki kuytuya sokmayı planladı. 

Verilen koltukların peş peşe patlaması üzerine bundan da vaz geçildi. Ancak geminin kaptanı dedik ya, “inatçı” idi. Pes etmeyi aklının ucundan bile geçirmediği belli oluyordu. Denedi, olmadı, denedi olmadı ama sonunda saat 17.00 sıralarındaki manevrasına cevap almayı başardı. 

116 metre boyunda ve 5261 gross tonluk BBC Adriyatic, salimen kurtuldu ve şimdi Karadeniz’deki seyrine kaldığı yerden ve yaşadığı büyük maceranın ardından devam ediyor.

Geride kalan, batan bir gemi, kayalıkların üzerinde ona yardıma gitmek isterken batan bir Hızlı Tahlisiye Botu ve 10 kayıp denizci…

Bir de Türk Radyo’nun fasılalarla Kanal 16’dan yaptığı “Mayday… Mayday… Mayday” çağrısı… 

“Tüm gemiler… Tüm gemiler… 41 derece 1103 Kuzey ve 29 derece 3607 mevkiinde saat 10.20’de bir gemi batmıştır. İçindeki 12 kişiden 4’ü kurtarılmış, 7 kişi kayıptır. Bölgede buna göre dikkatli seyredilmesi, herhangi bir şey görüldüğünde Türk Radyo’ya bilgi verilmesi…”

Ne dersiniz, bu yaşananlardan alacağımız dersler var mı acaba?

Daha önce yansıttığımız özellikle Ege Denizi’ndeki kurtarma olaylarını bir hatırlamakta fayda var sanki…

Kaynak: Serdar BAPOĞLU - turksail.com

Yorumlar