Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

Büyük Yarış’a 58 tekne kayıt verdi

Büyük Yarış’a 58 tekne kayıt verdi İki boğaz ve iki denizde gerçekleşecek yılın en uzun rotalı mücadelesi olan Deniz Kuvvetleri Kupası’nda start 12 Temmuz Cuma günü saat 16.00’daÇengelköy’den verilecek. 

TAYK tarafından bu yıl 42’ncisi düzenlenen yarışa58 tekne kayıt vermiş durumda. Deniz Harp Okulugeçen yıl olduğu gibi Bordo 60 sınıfı iki teknesiylekatlıyor.
“Büyük Yarış” için son hazırlıklar gözden geçiriliyor. Bugün Ataköy ve Kalamış marinalarında yatlarda güvenlik ekipmanlarının kontrolleri yapılacak. 

Yarışın en kalabalık grubu, 24 tekne ile IRC1 sınıfı. IRC2’de 13, IRC3’te 12, IRC4’te 4 ve Desteksınıfında da 5 olmak üzere toplam kayıt veren tekne sayısı 58’e ulaştı. Bu sayı geçen yıl 56 idi.


“BİLDİK” BAZI İSİMLER BU YIL YOK

Ancak bu yıl bazı “tanıdıkları” göremeyeceğiz. 

Levent Özonur, FarrAway’ını getirmedi. Aydın Yurdum da Goblin 3’ü yarışa sokmadı. Melges 32 Uka Uka’sında “güvenlik” konusunda organizasyonla bazı sıkıntılar yaşayan Targan Hazarhun,Büyük Yarış’a girmeyeceğini BAYK Kış Trofesi’nin kapanışında ilan etmişti. Sponsorları ile yapılan anlaşmalarında yer almadığı için Avea-İstanbul Yelken de mücadeleye katılmayanlar arasında.  

Buna karşılık Ahmet Eker, biri A35, diğeri SunFast 3200 modeli iki teknesiyle yarışa girecek.Ciciko’sunu Ahmet Eker’e sattıktan sonra geçen yılı “boş” geçiren Nikola Çerkezo, yeni teknesiDehler 41 Ciciko 2’si ile start hattında yer alacak.“İRİ”LER ARASINDA BİR YABANCI VAR

“İri Abi”ler grubunda 1.392’lik reytingi ile Bülent Atabay’ın Orient Express VI’sı bu yıl da ilk sırada. En yakın rakibi Gürhan Tüker’in 1.371 reytingli Korza’sı onu izliyor. DHO’nun Bordo 60 Tayfa II’si1.333, diğer Bordo 60 Rota’sı 1.332’lik reytinge sahip. “İri”ler arasında bir de “yabancımız” var. O da Karl Enzler’in 1.267’lik reytingi ile Baltic 56 Lurigna’sı…


ASIL ÇEKİŞME FARR 40’LAR ARASINDA YAŞANACAK

6 adet Farr 40 ise IRC1’in “hızlıları” arasında IRC1’de mücadele edecek. 

FarrFara (FarrFara Ekibi/Erhan Uzun), Boreas İzmir Yelken Akademisi (Kaan Özgönenç), Flying Box-Lemon Arkas (Pamir Sezener) güneyden geldi. İstanbul’dan katılanlar ise Borusan Racing-Çılgın Sigma (Bülent Demicioğlu/Bora Gümüşdal), Alvmedica 2 (Cem Bozkurt/Sinan Sümer) ile 7 Bela (7 Bela Ortaklar/Ahmet Gürsel Öztürk). 


EN KÜÇÜK,EN YAŞLI…

Filonun en küçüğü ise IRC4’teki Akfen-Lady Antioche. Özcan Özverim’in Dufour 30’unun reytingi0.868. 
“En kıdemli” tekne ise kuşkusuz Deniz Durmay/Engin Deniz’in IRC2’de yarışacak olan Bluewind’i… BRİFİNG NOTLARI

İstanbul-Bozcaada-Çeşme rotasında “Deniz Kuvvetleri Kupası”, Çeşme koyiçi yarışları veÇeşme-Didim rotalı Çakabey 923 ile “Doğu Ege Yelken Haftası” olarak anılan Büyük Yarışhakkında ekiplere Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda bir brifing verildi.

TAYK Genel Müdürü Cahit Üren’in verdiği brifingdeki bazı önemli noktalar şöyle:Gelibolu’ya 20 deniz mili mesafeye giren yatlar, seyir güvenliği açısından VHF Kanal 11’i kullanarak Sektör Gelibolu’ya çağrı yapacak, kendisini tanıtacak ve plotlanmasını isteyecek.Gelibolu’ya yaklaşırken VHF Kanal 11, Çanakkale Boğazı’nda VHF Kanal 12 ve Kumkalebölgesinde (Çanakkale Boğazı çıkışı) VHF Kanal 13’deki telsiz görüşmeleri takip edilecek veuyarlar dikkate alınacak.Çanakkale Boğazı’nda trafik hattının sancağında kalmaya dikkat edilecek.Nedeni ne olursa olsun yarıştan çekilen bir tekne “terk” kararını mutlaka Yarış Komitesi’netelsiz veya cep telefonu aracılığı ile gerek olursa ara istasyon kullanarak bildirecek.Yarışlardan sonra deklarasyon formu doldurularak Yarış Komitesi’ne teslim edilecek.(Çeşme koyiçi yarışlarında bu işleme gerek yok).Protesto veren bir tekne, kırmızı (Burak) flamasını finiş yapana ve protestosunu komiteye bildirdiği ana kadar tokada tutacak. 

Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’ndaki brifingin ardından kokteyl düzenlendi. Burada bir konuşma yapan TAYK Viskomodoru Alican Turalı, Büyük Yarış’ın “ruhu” ve “kimliği” hakkında kısa bir açıklama yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Dz. Eğitim ve Öğretim Komutanı, Kuzey Deniz Saha Komutan Vekili Tümamiral Serdar Dülger de “Denizcilik bir aşk ve yaşam sporudur” diyerek tüm ekiplere“kolayına rüzgarlar” diledi. 


DENİZ KUVVETLERİ KUPASI VE 
DOĞU EGE YELKEN HAFTASI PROGRAMI

Deniz Kuvvetleri Kupası:
Çengelköy-Bozcaada-Çeşme (265 DM)

12 Temmuz Cuma
16.00: Dz. K.K. 1. Etap Start (Çengelköy) 

13 Temmuz Cumartesi
-Bozcaada’ya varış
19.00:  Dz. K.K. 1. Etap Ödül Töreni
(Konaklama: Bozcaada Limanı)

14 Temmuz Pazar
09.00: Dz. K. K. 2. Etap Start (Bozcaada) 

15 Temmuz Pazartesi
-Çeşme’ye varış (yarış yok)


Doğu Ege Yelken Haftası:
Çeşme ve Çeşme-Didim

16 Temmuz Salı
05.00: 2. Etap Zaman Sınırı (Tüm sınıflar)
- Çeşme Koyiçi 1. Gün ICYC Yarışları (2 yarış)
- Dz.K.K. ve DEYH 1. Gün Ödül Töreni (Çeşme Marina Hayal Kahvesi)

17 Temmuz Çarşamba
- Çeşme Koyiçi 2. Gün Yarışları (2 yarış)

18 Temmuz Perşembe
11.00: Çakabey 932 Yarışı Start (Çeşme-Didim)

19 Temmuz Cuma
- Didim Varış
- DEYH Ödül Töreni (D-Marin Didim)


Kaynak: TurkSail

Yorumlar