Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'nda

ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'nda Rus ordusunun Kırım'da kontrolünü arttırmasıyla derinleşen Ukrayna'daki kriz sebebiyle 'hareketliliğin' arttığı Çanakkale Boğazı'ndan bir hafta içerisinde önce Rus ve Ukrayna savaş gemileri ve bu sabah ise ABD'nin güdümlü füze destroyeri 'USS Truxtun' geçiş yaptı.


Truxtun güdümlü füze destroyeri, Bulgaristan ve Romanya donanmaları ile Karadeniz’de yapacağı tatbikat için Yunanistan’dan yola çıktı. ABD savaş gemisi ‘USS Truxtun’un Karadeniz’e geçişi, Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin tırmanmasından önce planlandığı belirtildi. Geminin, boğazlardan geçeceğinin 2 ay önce bildirildiği açıklandı. Hafta başında Çanakkale Boğazı’ndan önce Rus donanmasının 156 borda numaralı ‘Yamal’ ve 150 borda numaralı ‘Saratov’ savaş gemileri geçti. Bir gün sonra da Ukrayna donanmasının ‘Hetman Sahaydachny’ adlı savaş gemisi boğazları geçerek Karadeniz’e gitti. 

İki ülke arasında yaşanan krizi yakından takip eden ABD’nin de Karadeniz’e savaş gemilerini göndermesi bekleniyordu. Nitekim o gemilerden biri olan Truxtun, bu sabah Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı.
ABD donanmasının önemli savaş gemilerinden, güdümlü füze destroyeri ‘USS Truxtun’, bugün saat 08.00’de Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Boğaz girişinden itibaren Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir botun refakat ettiği ABD savaş gemisi ‘USS Truxtun’ saat 08.50’de Çanakkale önlerine ulaştı. Ardından da 90 derecelik açısıyla Çanakkale Boğazı’nda gemilerin manevra yapması en güç nokta olan Nara Burnu’nu dönerek gözlerden kayboldu. Boğaz çıkışını tamamladıktan sonra Marmara Denizi’ne açılan ABD savaş gemisi, bugün İstanbul Boğazı’nı da geçip Karadeniz’e yol alacak.Kaynak : radikal.com.tr

Yorumlar